Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu — Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej (rejestracja zakończona)

Termin: 2023-05-15 — 2023-05-20 | Rejestracja: 2023-04-06 09:00:00 — 2023-05-19 23:59:00

Koordynator: mgr Karolina Nowakowska (prac_dt@amu.edu.pl)
Koordynator: Marta Witkowska (marta.witkowska@amu.edu.pl)

Zaginione staropolskie skryptorium

• Data wydarzenia: 2023-05-18
  • Rejestracja: 2023-04-06 09:00:00 — 2023-05-19 23:59:00
  • Łączny limit miejsc dla jednego użytkownika: 15

Kiedy i w jakich okolicznościach narodził się wynalazek, jakim jest książka? Skąd się wzięło powiedzenie, że czytamy książkę „od deski do deski”? Czym pisano, gdy nie było jeszcze długopisów? Jak radzili sobie dawni uczniowie, którzy nie mieli do dyspozycji zeszytów i ołówków? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te i inne pytania związane z dawnym pismem i kulturą dawnej książki w ramach warsztatu Zaginione staropolskie skryptorium. Wydarzenie łączy cykl krótkich wykładów z warsztatami. Jego celem jest zapoznanie uczestników od strony teoretycznej i praktycznej z działaniem średniowiecznego skryptorium i pracą skryby. Podczas warsztatów pod opieką członków Koła Miłośników Historii Języka Polskiego można będzie nauczyć się ostrzenia gęsich piór i pisania nimi, spróbować swoich sił w pisaniu na tabliczce woskowej oraz uzyskać podstawową wiedzę teoretyczną na temat pracy średniowiecznych pisarzy.

OrganizatorUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Rodzaj wydarzeniaSTACJONARNE

Kategoria wiekowaKlasy 4-8