Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu — Wydział Matematyki i Informatyki (rejestracja zakończona)

Termin: 2023-05-15 — 2023-05-20 | Rejestracja: 2023-04-06 00:00:00 — 2023-05-19 23:59:00

Koordynator: Barbara Borkowicz (barbara.borkowicz@amu.edu.pl)
Koordynator: dr Sylwia Antoniuk (sylwia.antoniuk@amu.edu.pl)

Zasada lokalności w kwantowej teorii pola

• Data wydarzenia: 2023-05-19
  • Rejestracja: 2023-04-06 09:00:00 — 2023-05-19 23:59:00
  • Łączny limit miejsc dla jednego użytkownika: 15

Opis: Kwantowa teoria pola to teoria fizyczna, która łączy mechanikę kwantową, teorię względności Einsteina oraz teorię pola.

Podczas wykładu zacznę od znanego ze szkoły pola magnetycznego oraz przypomnę, jak badania nad zjawiskami elektromagnetycznymi doprowadziły do odkrycia teorii względności. Następnie omówię kilka ciekawych zjawisk związanych z teorią względności i mechaniką kwantową, takich jak paradoks bliźniąt czy paradoks kota Schrödingera. Tą drogą dojdziemy do tytułowej zasady lokalności, która jest jedną z najważniejszych cech pól kwantowych. Mówi ona, że jeśli równocześnie wykonamy pomiary na polu kwantowym w różnych miejscach, to wyniki tych pomiarów nie będą od siebie zależne. Chociaż wykład ma charakter popularno-naukowy, pod koniec omówię też bardziej matematyczne aspekty teorii, ale postaram się je przedstawić w prosty i zrozumiały sposób.

Organizator: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Matematyki i Informatyki

Rodzaj wydarzenia: STACJONARNE

Kategoria wiekowa: 15+